Rate this post

نحوه رنگ‌ آمیزی چوب؛ نکات و تکنیک‌های آن

خلاقیت و ایجاد تغییر امری که علاوه بر زیباتر شدن محیط ومحل کار شما باعث دوری از یکنواختی فضا نیز می‌شود. یکی از خلاقیت‌های جذابی که می‌توانید انجام دهید، رنگ‌ ‎آمیزی چوب است. شاید به نظر این کار بسیار ساده بیاید و با استفاده از یک اسپری رنگ چوب بتوانید خلاقیت به خرج دهید اما باید بتوانید که این کار نیز مانند هر کار دیگری یکسری تکنیک و نکات دارد که باید با آن آشنا باشید. در این مقاله شما را با نحوه رنگ‌ آمیزی چوب ونکات و تکنیک‌های آن آشنا خواهیم کرد.

 هنگام رنگ‌آمیزی چوب، دو گزینه پیش رو دارید: رنگ‌آمیزی را به خوبی انجام دهید و یا آن را شلخته انجام دهید. شما باید تلاش کنید تا بهترین کاری که از دستتان برمی‌آید را انجام دهید، بنابراین با کمی صبر و یک تکنیک خوب، می‌توانید چوب را مانند یک فرد حرفه‌ای رنگ کنید. یکی از مهمترین این است که از یک فروشگاه رنگ و ابزار، رنگ مناسبی را تهیه نمایید.

مراحل رنگ آمیزی چوب :

بخش اول: آماده‌سازی چوب برای رنگ‌آمیزی

رنگ آمیزی چوب - آماده‌سازی چوب برای رنگ‌آمیزی

۱- برای آماده‌سازی چوب جهت رنگ‌آمیزی وقت بگذارید. این قسمت شاید نادیده گرفته شده‌ترین بخش در رنگ‌آمیزی چوب باشد و از بسیاری جهات مهمترین قسمت آن است. کار شما مثل بومی است که یک اثر را بر روی آن خلق می‌کنید. رنگ درون ترک‌ها، فرورفتگی‌ها، سوراخ‌ها یا سایر نقایص چوب را پر نمی‌کند و پس از خشک شدن آنها را مخفی نگه نمی‌دارد. در واقع، این نقص‌ها پس از رنگ شدن حتی بیشتر آشکار می‌شوند.

۲- در صورت لزوم، هرگونه رنگ قدیمی را از چوب جدا کنید. اگر چوبی که می‌خواهید رنگ کنید از قبل روی آن رنگ دیگری است، ممکن است مجبور شوید قبل از رنگ‌آمیزی جدید، رنگ‌های قبلی را جدا کنید. یک کاردک بردارید و تا آنجا که می‌توانید رنگ را خراش دهید و بکَنید. نگران نباشید، قبل از اتمام مراحل آماده‌سازی، تکه‌های کوچکترِ رنگ باقیمانده را با سنباده پاک می‌کنید.

 •  فقط در صورتی که سطح موجود یک لکه یا پرداختِ روغنی ناشد، از مواد شیمیایی استفاده کنید. تا آنجا که امکان دارد، چوب را سنباده بزنید و سپس از محلول تری سدیم فسفات (TSP) برای تمیز کردن بقیه‌ی رنگ و لکه‌های سست استفاده کنید. سپس آن را خوب بشویید.
 • اگر چوب شما دارای یک لکه یا پرداخت باشد،TSP را روی چوب اعمال کنید. به جای اینکه بخواهید لکه را از بین ببرید یا کاملاً پاک کنید، روی تمیز کردن و سنباده زدن آن تمرکز کنید (بعداً بیشتر روی سنباده زدن توضیح می‌دهیم) تا سطحی متخلخل بر روی رنگ ایجاد شود و لایه‌ی رنگ بعدی راحت‌تر به آن بچسبد.
 • از بین بردن رنگ همیشه لازم نیست. در واقع، شما اغلب می‌توانید روی روکش‌های موجود رنگ‌آمیزی کنید. اگر رنگ شما به خوبی به روکش قبلی نچسبد، ممکن است به یک پرایمر نیاز باشد.

۳- در صورت امکان تمام ماسوره‌ها و گچ‌های عمیق را با بتونه‌های چوبی با کیفیت پر کنید. از یک کاردک انعطاف‌پذیر استفاده کنید و تمام قسمت‌های مورد نیاز را پر کنید. پس از خشک شدن و سفت شدن منطقه، آن را صاف کنید. در این مرحله نیازی به بی‌نقص بودن نیست.

 •       برای پر كردن خراش‌های كوچك یا كم عمق از اسپكل یا یک تركیب مشترک استفاده كنید. سعی کنید از اسپکل همراه با پرایمر استفاده کنید. قبل از سنباده زدن صبر کنید تا کاملاً خشک شود.
 •       ترک‌های طولانی و عمیق را درزگیری کنید. از یک درزگیر یا سیلر ریز استفاده کنید و آن را به خوبی صاف کنید. صبر کنید تا قبل از سنباده زدن کاملاً خشک شود.

۴- سطح چوب را با سنباده‌ی درشت سنباده زده و با سنباده‌ی ریز صاف کنید. قبل از اینکه بقیه‌ی قسمت‌ها را صاف و یکنواخت کنید، ابتدا محلی که از بتونه یا فیلر استفاده کرده‌اید را سنباده بزنید. برای این کار از سنباده‌ی ریز استفاده کنید که چوب را با کاغذ سنباده‌ی 80 تا 100 صاف می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که هرگونه رنگی از روی سطح پاک شده است. سطح را با سنباده‌ی 150 یا بالاتر پرداخت‌کاری کنید تا صاف شود و برای رنگ‌آمیزی آماده شود. به یاد داشته باشید که کاغذ سنباده را در جهت دانه‌ی چوب بکشید، نه بر خلاف جهت آن و سنباده‌های برقی را حرکت دهید.

ابزار سنباده:

رنگ آمیزی چوب - ابزار سنباده

سنباده‌ی دوار تصادفی:

قدرتمند اما گران قیمت است و به دیسک‌های سنباده نیاز دارد.

ورق سنباده:

کمتر کارآمد، اما ارزان است و از کاغذ سنباده معمولی استفاده می‌کند. برای سطوح صاف بهترین گزینه است.

بلوک سنباده:

کار با آن بسیار دشوار است. توصیه نمی‌شود مگر در پروژه‌های کوچک یا در پرداخت‌کاری.

۵- با استفاده از یک پارچه‌ی تمیزکننده (tack cloth)، باقیمانده‌ی گرد و غبار یا چوب را پاک کنید. اگر جارو برقی دارید، چوب را کاملاً جاروبرقی بکشید و پس از آن با پارچه تمیز کنید. اگر جارو برقی ندارید، گرد و غبار یا بقایا را با یک پارچه پاک کنید و با یک پارچه‌ی مرطوب روی آن بکشید. صبر کنید تا چوب کاملاً خشک شود.

بهترین شیوه‌های سنباده زدن بین لایه‌ها

بهترین توصیه برای سنباده زدن بین لایه‌ها این است که ابتدا با کاغذ سنباده‌ی درشت‌تری شروع کنید و سپس با یک کاغذ سنباده‌ی متوسط ​​ادامه دهید و سپس با یک سنباده‌ی ریز کار را تمام کنید.

یک نکته‌ی خوب: روی سطحِ سنباده زده شده، آب اسپری کنید. به یاد داشته باشید که بهترین روشِ سنباده زدن در جهت جهت دانه‌های چوب است. در غیر این صورت، ممکن است به سطح شما آسیب برساند. در استفاده از سنباده‌ی دوار نیز همین توصیه را ارائه می‌دهیم. با کاغذ سنباده‌ی درشت و متوسط ​​شروع کنید و با ریز کار را تمام کنید.

 • رنگ یا پرایمر به خوبی به سطوح کثیف نمی‌چسبد. رنگ بر روی تمیزترین سطوح به بهترین نحو می‌چسبد.

۶- هر قسمت از چوب را که نمی‌خواهید رنگ کنید، نوار چسب بزنید. اگر می‌خواهید بخشی از چوب بدون رنگ بماند یا می‌خواهید بخشی از چوب را رنگ دیگری بزنید، از نوار چسب برای پوشاندن قسمت‌هایی از چوب که نمی‌خواهید رنگ کنید استفاده نمایید. می‌توانید در اکثر فروشگاه‌های سخت‌افزار یا تعمیرات خانگی نوار مخصوص پردازش شده برای رنگ لاتکس مانندرا Frog Tape تهیه کنید. این نوع نوار چسب‌ها به خوبی به چوب می‌چسبند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تراوش رنگ در منافذ چوب را به حداقل می‌رسانند.

 • اگر می خواهید قسمت‌هایی از چوب را بدون رنگ بگذارید، در این مرحله از آماده‌سازی نوار چسب بزنید. اگر می‌خواهید چوب‌ها را با رنگ‌های مختلفی رنگ‌آمیزی کنید، بعد از اینکه کل چوب را بتونه‌کاری کردید و قسمت‌های خاصی را رنگ نکردید، باید نوار چسب بزنید.

۷- چوب را بتونه‌کاری کنید. پرایمر به رنگ کمک می‌کند تا ظاهری یکدست و غنی بر روی چوب بدست آورد. یک روکش را برای داشتن ظاهری یکنواخت در محصول نهایی خود اعمال کنید. اگر بتونه‌کاری باعث افزایش دانه‌های چوب می‌شود، قبل از روکش نهایی پرایمر، می‌توانید با کاغذ سنباده‌ی ریز سنباده بزنید. (قبل از بتونه‌کاری حتماً باقیمانده‌های اضافی را پاک کنید.)

هنگام محاسبه‌ی زمان بین روکش‌ها و همچنین تعداد روکش‌ها، دستورالعمل‌های مربوط به پرایمر را دنبال کنید.

دستورالعمل های مربوط به پرایمر

 • از کدام پرایمر رنگ استفاده کنید؟ برای لایه‌های تیره رنگ از پرایمر خاکستری و برای رنگ‌های روشن‌تر از پرایمر سفید استفاده کنید.
 • آیا باید از پرایمر روغنی استفاده کنید یا پرایمر لاتکس؟ سالها است كه متخصصان به نقاشان آموزش می‌دهند كه از یك پرایمر روغنی پایه روی چوب استفاده كنند و سپس از رنگ مبتنی بر لاتكس استفاده كنند. الان اکنون اینگونه نیست. پرایمرهای روغنی بهتر به چوب می‌چسبند، اما در مقایسه با پرایمرهای لاتکس، انعطاف‌پذیری کمتری نیز دارند، یعنی در برابر ترک‌خوردگی حساس‌ترند. از طرف دیگر، پرایمرهای روغنی معمولاً دوام بیشتری دارند. اگر در فضای بیرون چوب را رنگ نمی‌کنید، پرایمر روغنی احتمالاً بهترین گزینه‌ برای شما است.
 • آیا باید از پرایمر اسپری استفاده کنید یا پرایمر مبتنی بر قلم‌مو رنگ ؟ این بیشتر به اولویت‌های شما مربوط می‌شود. اسپری کردن آسانتر است و سریعتر انجام می‌شود اما معمولاً به چندین لایه نیاز دارد تا پوشش خوبی داشته باشد. قلم‌مو کندتر است و با تلاش بیشتری انجام می‌شود، اما لایه‌ی پرایمر نازک و یکنواختی را ایجاد می‌کند که روی آن رنگ می‌شود.

بخش دوم: رنگ‌آمیزی چوب

رنگ آمیزی چوب - مراحل رنگ آمیزی چوب

 1. نوع رنگ خود را انتخاب کنید. امروزه بیشتر رنگ‌آمیزی‌های خانگی به رنگ لاتکس (بر پایه آب) متکی هستند. این احتمالاً همان نوع رنگی است که می‌خواهید بر روی چوب اعمال کنید. در ادامه این مقاله، به انواع رنگ‌های مناسب برای رنگ‌آمیزی چوب اشاره خواهیم کرد.

گزینه‌های دیگر:

رنگ روغن:

یک پوشش مقاومِ مناسب برای آیتم‌هایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. به آرامی خشک می‌شود و علامت‌های قلم‌موی کمی را به جا می‌گذارد.

کاندیشنر یا اکستندر:

این را به رنگ لاتکس اضافه کنید تا روند خشک شدن کند شود و علامت‌های قلم‌مو کاهش یابد.

 1. برای رنگ خود نوعی براقیت انتخاب کنید. براقیت، میزان نوری است که در رنگ شما منعکس می‌شود. به نظر می‌رسد که رنگ‌های براق هنگام قرار گرفتن در معرض نور، درخشان می‌شوند، در حالی که رنگ‌های مات نور را جذب می‌کنند و نقایص را پنهان می‌کنند. هنگام انتخاب رنگ، به براقیت فکر کنید و متناسب با آن خرید کنید.

انواع رایجِ براقیت:

تخت (مسطح):

یک پرداختِ بدون انعکاس برای پنهان کردن نقص مناسب است. عمق رنگ بیشتر و لمس آسان‌تر است.

مات:

خیلی کم بازتابنده است. تمیزتر از براقیتِ تخت (مسطح) است اما به اندازه‌ی رنگ‌های بازتابنده نیست.

پوسته تخم مرغ، ساتن: بیشتر بازتابنده است و در سازنده‌های مختلف بسیار فرق دارد.

نیمه براق، براق:

بازتابنده‌ترین و با دوام‌ترین براقیت است.

 1. هر نوع رنگی را که انتخاب کنید، از رنگ و قلم‌موی با کیفیت بالایی استفاده کنید. انتخاب چیزهای ارزان قیمت برای رنگ‌آمیزی کمکی نمی‌کند. هرگونه صرفه‌جویی در مصرف رنگ ارزان‌تر، با خراب شدنِ رنگ باطل می‌شود و شما باید دوباره برای یک پروژه‌ی کاملاً جدید لوازم بخرید.
 • بعضی از افراد ممکن است وسوسه شوند که از قلم‌موی فومی برای پروژه‌های خود استفاده کنند، اما قلم‌موهای فومی باعث می‌شوند که نقاش نفوذ کمتری داشته باشد و حباب هوا بیشتر از قلم‌موهای مویی باشد.
 1. رنگ را روی قلم‌مو بریزید. حدود یک سوم قلم‌مو را در رنگ انتخابی خود فرو کنید. قلم‌مو را به کنار سطل رنگ ضربه بزنید، آن را 180 درجه بچرخانید و سپس طرف دیگر قلم‌مو را روی سطل ضربه بزنید. شما باید یک قلم‌موی کاملاً آغشته به مقدار مناسبی از رنگ را داشته باشید تا پوشش خوبی ایجاد کنید.
 2. با یک قلم‌موی آغشته به رنگ، از بالای چوب شروع کرده و به سمت پایین حرکت کنید. قلم‌مو زدن را با استفاده از ضربات تا حدی کوتاه‌تر به طور مساوی انجام دهید. این کار را سه تا چهار بار تکرار کنید تا یک قسمت از چوب شما کاملاً پوشیده شود. سعی کنید رنگ بین فواصل‎ رنگ‌آمیزی خیلی طولانی نماند.
 3. از یک قلم‌موی بدون رنگ استفاده کنید تا بر روی رنگ بکشید. این فرآیند نوک زدن نامیده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا پوشش خوبی داشته باشید، در حالی که علامت‌های قلم‌مو را به حداقل می‌رساند. با خشک شدن رنگ، ضربات مسطح می‌شوند، این یکی از دلایل اهمیتِ خشک شدن آهسته‌ی رنگ است.
 4. قبل از اینکه فرآیند را یک تا دو بار دیگر تکرار کنید، صبر کنید تا رنگ کاملاً خشک شود. بسته به رنگی که استفاده می‌کنید و همچنین به پرداختی که می‌خواهید بدست آورید (بعضی از افراد می‌خواهند دانه‌ی چوب برجسته شود؛ بعضی دیگر نه)، می‌توانید بیش از یک لایه رنگ بزنید. قبل از ایجاد پوشش نهایی رنگ، روی سطح رنگ‌آمیزی و خشک شده با کاغذ سنباده‌ی خیلی ریز کار کنید. این کار به لایه نهاییِ شما یک سطح خوب برای چسباندن رنگ می‌دهد.

بخش سوم: درزگیری یا محافظت از پرداخت

۱- بررسی کنید که آیا برای حفظ رنگ بر روی چوب به درزگیری یا پوشش رویی شفاف نیاز دارید. امروزه بسیاری از رنگ‌ها دارای محافظ‌هایی هستند که از رنگ در برابر آب و فرسودگی محافظت می‌کنند، مثلاً مجبور نیستید زمان بیشتری را اختصاص دهید تا محافظ‌ها را روی سطح چوب خشک خود اعمال کنید. با این حال، ممکن است برخی از افراد بخواهند یک لایه محافظتی دیگر بین چوب و هوا اضافه کنند، به خصوص اگر چوب در فضای باز باشد.

۲-  ممکن است انواع خاصی از سیلر یا روکش سطحی با انواع خاصی از رنگ‌ها تعامل خوبی نداشته باشند. مثلاً رنگ لاتکس تنفس می‌کند و با برخی از سیلرها خوب کار نمی‌کند. اگر مطمئن نیستید که باید رنگ خود را درزگیری کنید یا خیر، یا اینکه چه سیلرهایی با کدام رنگ‌ها کار می‌کنند، از یک فروشنده در یک فروشگاه محلی فروش مواد یا سخت‌افزار سوال کنید.

۳- سطح چوب رنگ شده را با سنباده زدن آماده کنید و باقیمانده‌ی رنگ را پاک کنید. آماده‌سازیِ چوب نقاشی شده به این روش نباید بر روی براق بودن رنگ یا یکنواختی آن تأثیری بگذارد.

۴- بسته به اولویت و جهت روکش سطحی، حداکثر سه لایه سیلر یا روکش سطحی پلی اورتان بزنید. صبر کنید تا سیلر یا لایه‌ی رویی خشک شود و اگر می‌توانید آن را سنباده بزنید. این کار را تکرار کنید تا سازگاری مطلوبی حاصل شود.

در ادامه می‌توان نکات گفته شده را به صورت زیر خلاصه نمود…

نکات و تکنیک‌هایی در مورد نحوه رنگ‌آمیزی حرفه‌ای چوب

رنگ آمیزی چوب - نکات و تکنیک‌هایی در مورد نحوه رنگ‌آمیزی حرفه‌ای چوب

تکنیک مناسب هنگام رنگ‌آمیزی روی چوب می‌تواند سطح بهتری را ایجاد کند. این تکنیک‌ها برای جلا دادن چوب نیز مفید خواهند بود. جلا، یک پوشش محافظ شفاف است که براق یا مات می‌باشد و می‌تواند از چوب محافظت کند و حتی گاهی باعث تقویت دانه و الگوهای چوب می‌شود. با این حال، ظاهر نهایی چوب همیشه به سطح و نوع چوب مورد نظر بستگی خواهد داشت.

نحوه آماده‌سازی یک سطح بدون رنگ

اگر برای اولین بار یک سطح را رنگ‌آمیزی می‌کنید، مهم است که ابتدا با سنباده زدن سطح شروع کنید. سطح را با کاغذ سنباده‌ی مرطوب یا خشک 280-320 صاف کرده و سطح را برای اولین لایه‌ی رنگ آماده کند. ذرات سمباده زده شده با استفاده از پارچه‌ای بدون پرز آغشته به مواد رقیق‌کننده‌ی رنگ (تینر) کاملاً برداشته می‌شوند، زیرا رطوبت پارچه باعث جمع شدن ریگ‌های سست می‌شود. برای یک پرداخت‌کاریِ عالی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یک لایه از آندرکات سفید آلکیدی بزنید و بگذارید برای سه تا چهار ساعت خشک شود.
 2. هنگامی که قرار است چوب در معرض رطوبت باشد، پرایمر چوب آلومینیومی توصیه می‌شود. این نوع پرایمر منافذ و حفره‌های چوب را پر می‌کند.
 3. دو لایه مینای آلکیدی بزنید تا سطح شما پرداخت شود.
 4. لایه‌ی اول پرداخت را بصورت ساتن، نیمه براق یا براق بزنید و اجازه دهید خشک شود. یادتان باشد که برای داشتن یک پرداختِ صاف‌تر، بین لایه‌ها سنباده بزنید.

توجه: اگر از یک پرایمر روغنی استفاده می‌کنید، پس باید از رنگ روغن استفاده کنید. رنگ‌ها و پرایمرهای روغنی نسبت به رنگ‌ها و پرایمرهای آبی با سرعت کمتری خشک می‌شوند.

بهترین شیوه‌ها برای رنگ‌آمیزی مجدد

رنگ آمیزی چوب - بهترین شیوه‌ها برای رنگ‌آمیزی مجدد

اگر یک ناحیه را دوباره رنگ می‌زنید، اولین کاری که باید انجام دهید ارزیابی وضعیت رنگ سطح است. اگر رنگ پوست پوست شده است، باید آن را خراش دهید تا رنگ‌های قدیمی پاک شوند. پس از آن، سطح باید با کاغذ سنباده 180 ریز صاف شود تا سطح صاف‌تری ایجاد شود. هرگز سعی نکنید سطح چوب موجود را بدون آماده‌سازی رنگ کنید. استفاده از یک لایه‌ رنگ مستقیماً روی روکش قدیمی کارایی نخواهد داشت و در نهایت پوست پوست خواهد داشت، خصوصاً اگر دارای روکش براق باشد.

این روش رنگ‌آمیزی ابتدا باید سطح چوب را آماده کند. برای آماده‌سازی سطح خود این مراحل ساده را دنبال کنید:

 1. به آرامی سنباده بزنید تا یک سطح چسبناک برای رنگ‌آمیزی ایجاد شود. از یک کاغذ سنباده‌ی 280 برای سنباده زدن سطح استفاده کنید. به یاد داشته باشید که باید اطمینان حاصل کنید رنگی که قصد دارید پاک کنید یک رنگ بر پایه‌ی سرب نباشد. در صورت وجود، مراحل ویژه و اضافی باید دنبال شود زیرا فقط پیمانکارانِ مجاز باید بتوانند رنگ بر پایه‌ی سرب را از بین ببرند و آن را مطابق مقررات فدرال دفع کنند.
 2. ذرات سست و جدا شده را بردارید.
 3. یک لایه از آندرکات آلکیدی بزنید و بگذارید طبق توصیه‌های سازندگان خشک شود.
 4. روکش فوقانی را اعمال کرده و اجازه دهید خشک شود و سپس اولین لایه‌ی پرداخت را به صورت ساتن، نیمه براق یا براق بزنید و اجازه دهید تا خشک شود. برای داشتن یک پرداختِ صاف‌تر، بین لایه‌ها سنباده بزنید.